گام بزرگ چین در تولید واکسن کرونا
گام بزرگ چین در تولید واکسن کرونا

آساخبر: یک شرکت چینی موفق شد مجوز انجام آزمایشات بالینی یک واکسن برای درمان ویروس کرونا را دریافت کند.

چین به یک شرکت تولید کننده واکسن ویروس کرونا مجوز انجام آزمایشات بالینی را صادر کرد.

شرکت محصولات شیمیایی چونگ کینگ ژیفی با اعلام این خبر گفت که مجوز آغاز آزمایشات بالینی را از دولت چین دریافت کرده است.

محققان و شرکتهای چینی درحال آزمایش شش واکسن احتمالی درمان ویروس کرونا در مرحله بالینی هستند و بیش از ده ها واکسن در سراسر دنیا در مراحل آزمایشی برای درمان ویروسی قرار دارند که  تا کنون منجر به مرگ بیش از ۴۷۰ هزار نفر شده است.

با وجود آزمایشات گسترده هیچ یک از این واکسن ها تا کنون موفق به عبور از مرحله سوم آزمایشات بالینی، مرحله ای حساس و ضروری برای ورود به بازار مصرف نشده اند.

اخیرا سومیا سوامیناتان دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: دست کم ۲۰۰ نوع واکسن کووید-۱۹ در مرحله اکتشاف قرار دارد که حدود ۱۰ نوع وارد مرحله آزمایش روی انسان شده و سه نوع از آن شامل واکسن چین به زودی وارد فاز سوم آزمایش بالینی می شود.

سومیا سوامیناتان اشاره کرد که چین چند واکسن انتخابی دارد که نتایج آزمایشات بالینی آن ها در مرحله اول و دوم خوب و امیدوارکننده است.

ین دانشمند ارشد سازمان جهانی بهداشت در ادامه افزود: احتمال دارد پیش از پایان سال جاری، یک یا دو واکسن با نتیجه موفق وجود داشته باشد. امیدواریم تا سال ۲۰۲۱ میلادی، ۲ میلیارد کیت واکسن کووید-۱۹ تولید شود.

از سوی دیگر تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه هشدار داد که همه گیری بیماری «کووید-۱۹» در سطح جهان در حال گسترش است.

به گفته مدیر کل سازمان جهانی بهداشت تنها طی هشت روز گذشته یک میلیون مورد ابتلای جدید به این بیماری همه گیر به ثبت رسیده است. این در حالی است که رسیدن موارد ابتلا به «کووید-۱۹» به یک میلیون مورد در ابتدای همه گیری این بیماری سه ماه طول کشیده بود.