مخالفت مشاور وزیر بهداشت با تعویق کنکور ۹۹
مخالفت مشاور وزیر بهداشت با تعویق کنکور ۹۹

آساخبر: درحالی که به گفته اعضای کمیسیون آموزش مجلس وزیر بهداشت مخالفت خود را با برگزاری آزمون های سراسری در شرایط پیک کرونایی فعلی اعلام کرده ، مشاور معاون وزیر در نظری مخالف عالی ترین مقام بهداشت و درمان کشور تعویق کنکور ۹۹ را غیرممکن دانست.

داوطلبانی که مخالف برگزاری کنکور در شرایط اوج گیری کرونا هستند دل به مسئولان وزارت بهداشت و پشتیبانی آنها خوش کرده اند چرا که مسئولان وزارت علوم و سازمان سنجش به کرات نظر موافق خود را بر برگزاری کنکور اعلام کرده اند و داوطلبان خواستار تعویق کنکور ۹۹ نمی توانند روی پشتیبانی آنها حساب کنند.

در این میان نظرات مختلفی از وزارت بهداشت به گوش می رسد و در حالی که وزیر موافق تعویق کنکور سراسری کارشناسی ۹۹ و برگزاری کنکور ارشد و دکتری با رعایت برخی ملاحظات و پروتکل های سختگیرانه است ، حریرچی معاون وی بر برگزاری همه آزمون ها تاکید دارد.

در تازه ترین تحول مشاور معاون وزیر بهداشت هم از در مخالفت با تعویق کنکور درآمده است.

مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر این که مخالفان برگزاری کنکور به جای تلاش برای تعویق، دنبال راهکارهایی برای برگزاری بهتر این آزمون باشند، گفت: با توجه به اینکه تصویر روشنی از ادامه روند شیوع کرونا در کشور وجود ندارد، بنابراین ما نمی‌توانیم هیچ کدام از آزمون های سال ۹۹ را به تعویق بیندازیم.

دکتر حسین قنبری تاکید کرد: متاسفانه تلاش ها و اقداماتی که عده ای برای تعویق یا حذف کنکور سال ۹۹ و همچنین آزمون های دیگر  انجام می دهند، به مراتب فشار و استرس زیادی را به خانواده‌ها و داوطلبان وارد می کند و تبعات این نوع فشارهای روانی برای داوطلبان آزمون های مختلف بخصوص آزمون سراسری بیشتر از تبعات نگرانی های ناشی از ابتلا به کرونا خواهد بود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه مخالفان برگزاری کنکور به جای تلاش برای تعویق این آزمون دنبال راهکارهای منطقی برای تامین سلامت داوطلبان باشند تاکید کرد: برگزاری این آزمونها با اجرای پروتکل های سختگیرانه و دقیق بهداشتی، امکان ابتلا داوطلبان به ویروس کرونا را تقریباً کاهش می دهد. اما تبعات برگزار نشدن این آزمون فشارهای اجتماعی و روانی داوطلبان، خانواده‌ها و جامعه را افزایش خواهد داد، بنابراین باید بپذیریم آزمون‌ها نیز بخشی از زندگی در شرایط کرونایی کشور است هستند و نمی توان آنها را نادیده گرفت.

دکتر قنبری گفت: به هیچ عنوان امکان تعویق و یا حتی حذف آزمون های پیش رو را نداریم چرا که همانطور که عنوان شد وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشور نامشخص است و ما نمی توانیم  آموزش پزشکی را تعطیل کنیم.

مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت همچنین با تاکید بر اینکه  دانشجویان سال اول دوره دستیاری باید برای ترم آینده وارد چرخه درمانی کشور شوند، گفت: با تعویق برگزاری آزمون ها از جمله آزمون دستیاری نیاز کشور به سیستم درمانی کشور با اخلال مواجه می شود.