“طیفور بطحایی” نویسنده و فیلم ساز درگذشت
“طیفور بطحایی” نویسنده و فیلم ساز درگذشت

آساخبر : طیفور بطحایی هنرمند کرد جهان را بدرود گفت.

اک طیفور بطحایی سوسیالیت کرد، همرزم رفقای جانباخته کرامت دانشیان و خسرو گلسرخی پس از چند سال مبارزه با سرطان به یاران دیرینش پیوست.

تیفور بطحایی، کارگردان و نویسنده‌ی کرد، عصر پنج‌شنبه، ٢٠ شهریورماه، در سن ٧٣ سالگی در غربت و بدور از خاک کردستان، درگذشت.

طیفور بطحایی در سال ١٣٢۶ شمسی در سنندج چشم به جهان گشود. او در دهه چهل شمسی از رشته سینما، گرایش فیلمبرداری، فارغ‌التحصیل شد و در اوایل دهه‌ی پنجاه شمسی به دلیل گرایشات چپ و عضویت در گروه موسوم به گروه دوازده و شرکت در طرح گروگانگیری فرح پهلوی، محاکمه و به حبس ابد محکوم و بعد از انقلاب آزاد و به سوئد پناهنده شد.

آثار سینمایی این هنرمند عبارتند از: ئازار (رنج) – مستند ١٩٧٩، نان و آزادی – مستند ١٩٨١- ٨٣، هه‌وار (کوچ) – مستند  ١٩٨١- ٨٣، قله‌های سرفراز- مستند ۱۹۸۱- ٨٣، روشنایی شمع‌ها – مستند  ١٩٨١- ٨٣، گله گرگ- فیلم بلند   ١٩٨١- ٨٣، دیبلیاچا- مستند دربارهٔ کولیها ٢٠٠٢، توطئهٔ سیاه – مستند ٢٠٠۶.

کتب منتشر شده استاد تیفور بطحایی عبارتند از: به زبان فارسی: زندگی در باد (رمان)، چهار روایت (رمان)، دارا و ندارها در دنیا (ترجمه)، آقای چوخ بخت یوخ، سفر خیال -از کرسان تا کردستان- (بیوگرافی)، زندگی همچون خودش (رمان) به زبان کورد: مافی ژن له کۆمه‌ڵی کورده‌واری دا -حقوق زن در جامعهٔ کردی، پژوهش، کار مشترک ژیلا فرجی و طیفور بطحایی-، گه‌لاوێژ سناریو، ژیان به ده‌م زریانه‌وه، سه‌فه‌ری خه‌یاڵ.

نوشته کاک رئوف کعبی در رابطه با درگذشت کاک طیفور بطحایی

کردی/فارسی
له لایەن کاک رووف کەعبی
ماڵئاو کاک تەیفور هاوڕێی خۆشەویستم
هاوڕێ و دۆستی ئازیز و دێرینم، برای گەوره و ڕێزدارم کاک تەیفوری بەتحایی، تێکوشەری لەمێژینه، بەندکراوی سیاسی رژیمی شاە و پارێزەرەکەی مافی نەتەوەکەمان بەرامبەر ڕێژمی کۆماری ئیسلامی و پێشمەرگە و خەباتکاری ناسراوی گەلەکەمان، پاش ماوەێکی زۆر بەرەنگاری له گەڵ نەخۆشی شێرپەنجە به جێی هێشتین.

یاد و ناوی کاک تەیفور له دڵی هەمو خەباتکارێکی ڕێگای ئازادی و یەکسانی زیندووە.

خەبات له دژی دیکتاتۆری و زۆرداری و سەرکوت یەکێک لە ڕۆڵە به ئەمەگەکانی خۆیی له دەستدا و هەمو هاوڕێیان و ئەۆانەی له نزیکەوە دەیانناسی خەم و پەژارە دایگرتن.

هادەردەم له گەڵ ژیلا خانم هاوسەری ڕێزدار و ماندوونەناسی کاک تەیفور، هەژان و ئایدا و گشت خانەوادەی ئازیزیان.
ناو و یادی زیندووە و بەرز و بەڕێزە
رووف کەعبی
……………..
بدرود طیفور عزیز

متاسفانه باخبر شدم دوست و رفیق عزیزم طیفور بطحایی پس از مقابله با سرطان طی یک سال و نیم اخیر، ما را تنها گذاشت.
زندانی شاه و هم پرونده گلسرخی و دانشیان، پیشمرگ و فعال جنبش مقاومت خلق کرد. وی یکی از تهیه کنندگان فیلم و مسلط به محیط سینما در دوران معاصر ایران بود. همچنین در سالهای اخیر کتابهای زیادی به رشته تحریر در آورد و به ترجمه های فراوانی دست زد.

فروتنی، صراحت و تیزبینی سیاسی و تسلط بر ادبیات فارسی و کردی و به طورکلی آشنا و صاحب نظر در حیطه هنر و فرهنگ، از جمله خصوصیات طیفور عزیز به شمار می روند.

در برابر ژیلای عزیز، همسر فداکار و خستگی ناپذیرش سر تعظیم فرود می آورم با “هژان” و “آیدا” پسر و دختر عزیز آنها همدردی عمیق دارم و این خسران را به خانواده و بستگان و همه مردم آزاده و آزادیخواه صمیمانه تسلیت می گویم.
یاد و نام او زنده است.