توانایی سگ‌ها برای تشخیص افراد مبتلا به ویروس کرونا
توانایی سگ‌ها برای تشخیص افراد مبتلا به ویروس کرونا

آساخبر: محققان آلمانی معتقدند سگ‌ها می‌توانند ابتلای افراد به ویروس کرونا را تشخیص دهند.

سگ‌ها موجودات باهوشی هستند که تاکنون موفق به شناسایی و تشخیص بمب، مواد مخدر و سرطان شده اند؛ اکنون محققان امیدوارند بتوانند ابتلای افراد به ویروس کرونا را تشخیص دهند.

اکنون چند کشور در جهان در حال تربیت سگ‌ها برای تشخیص ابتلای افراد به کرونا هستند. محققان آلمانی در یک پژوهش به شماری از سگ‌ها برای تشخیص کووید ۱۹ آموزش می‌دهند.

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی هانوفر آلمان یک هفته است ۸ سگ نیرو‌های مسلح این کشور را برای تشخیص ابتلا به کرونا از طریق بو کردن بزاق افراد تحت آموزش قرار داده اند. آن‌ها سپس بزاق یک هزار فرد مبتلا به کرونا و فرد سالم را با حس بویایی سگ آزمایش کردند. این تحقیقات نشان داد سگ‌ها موفق به شناسایی ۹۴ درصد افراد مبتلا به کرونا شدند.

دکتر مارن ون، یکی از محققان این پژوهش در این باره گفت: تصور ما این است که این روش به نتیجه خواهد رسید، زیرا متابولیسم (سوخت و ساز بدن) افراد پس از ابتلا به کووید ۱۹ تغییر می‌کند و سگ‌ها توانایی شناسایی این تغییر را با حس بویایی دارند.

در آزمایشی دیگر که در فرانسه انجام گرفت سگ‌ها توانستند از بو کردن عرق زیر بغل افراد با اطمینان ۹۵ درصد به ابتلای افراد به کووید ۱۹ پی ببرند.

همچنین در شیلی نیز پلیس این کشور به سگ‌ها برای تشخیص ابتلای افراد به ویروس کرونا آموزش می‌دهد که نتایج بسیار امیدوار کننده‌ای حاصل شده است.

سگ‌ها دارای حس بویایی قوی هستند و می‌توانند بسیاری از مواد را که از سوی حس بویایی انسان قابل تشخیص نیست، به راحتی از یکدیگر تشخیص دهند. پژوهشگران امیدوارند با تربیت سگ‌ها به روشی ساده و مطمئن برای تشخیص ابتلای افراد به ویروس کرونا در جامعه برسند. این کار می‌تواند در قطع روند شیوع ویروس کرونا در جهان بسیار مفید باشد، زیرا شناسایی افراد مبتلا و قرنطینه آن‌ها یکی از موثرترین روش‌های جلوگیری از گسترش کووید ۱۹ است.