بهره برداری از۱۲۰ کیلومتر شبکه فاضلاب تا پایان دولت یازدهم
بهره برداری از۱۲۰ کیلومتر شبکه فاضلاب تا پایان دولت یازدهم

آساخبر: جلسه  مشترک شرکت های آب و فاضلاب و آب منطقه ای آذربایجان شرقی در خصوص اقدامات و عملکرد انجام یافته در خصوص  پروژه های قابل افتتاح  بصورت ویدئوکنفرانس به ریاست مهندس خامسی معاون آب و آبفای وزارت نیرو برگزار شد.

در این جلسه که  مهندس خامسی معاون آب و آبفا وزارت نیرو ، همچنین مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان و مدیر عامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی بصورت ویدئو کنفرانس در شرکت آب منطقه ای استان برگزار شد در خصوص پروژه های قابل افتتاح تا پایان دولت یازدهم  ، بحث و تبادل نظرگردید .
در  این جلسه مدیر عامل شرکت آبفای استان ، گزارشی از عملکرد و فعالیت های  انجام گرفته در خصوص اجرای پروژه های در دست اجرای شرکت آب و فاضلاب استان  و همچنین پروژه هایی که تا پایان دولت یازدهم به اتمام خواهد رسید گفت : این شرکت در حال حاضر  خدمات خود را در زمینه تامین و توزیع آب شرب بهداشتی در قالب ۱ میلیون و ۳۵۲ هزار و ۲۰۰فقره انشعاب آب به جمعیتی بالغ بر ۳ میلیون و ۵۱ هزار ۸۴۰ نفر  در ۶۲ شهر استان و  تعداد ۲۲۳۲ روستا  و همچنین برای بیش از ۸۷۵۶۰۰ فقره انشعاب فاضلاب ارائه می نماید.
ایمانلو با اشاره به اهمیت و ضرورت اجرای طرح شبکه فاضلاب در استان و دفع بهداشتی فاضلابهای خانگی تاکید کرد : طبق برنامه ریزی انجام شده توسط شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی تا پایان دولت یازدهم حدود ۱۲۰ کیلومتر شبکه جدید فاضلاب در مدار بهره برداری قرار می گیرد.
وی در خصوص اجرای مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز نیز گفت : در حال حاضر تعداد ۷ واحد تصفیه خانه فاضلاب نیز در دست اجراء می باشد که با تکمیل آنها ظرفیت تصفیه فاضلاب نیز به مقدار قابل توجهی افزایش خواهد یافت که یکی از این تصفیه خانه ها طرح احداث مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریزمی باشد فرایند تصفیه فاضلاب مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز از نوع STEP FEED بوده که این فرایند از نوع فرایندهای حذف مواد آلی با قابلیت حذف ازت و فسفر بوده و با توجه به مرحله ای بودن سیستم توزیع فاضلاب در واحد بیولوژیکی ، یکی از پیشرفته ترین و کارآمدترین فرایندهای بروز تصفیه فاضلاب شهری می باشد .
وی افزود : یکی از اهداف مهم اجرای مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب کلانشهر تبریز استفاده از پساب تولیدی بعنوان تامین کننده بخشی از آب مورد نیاز احیای دریاچه ارومیه بوده که انشاء اله در صورت اختصاص اعتبارات لازم و بموقع ، بتوانیم قسمت مایع آن را که تامین کننده بخشی از منابع آبی دریاچه ارومیه می باشد به بهره برداری برسانیم .
وی افزود : مدول اول تصفیه خانه فاضلاب تبریز در سال ۸۰ برای جمعیت ۶۰۰ هزار نفری احداث شد اما با توجه به جمعیت یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفری تبریز تکمیل این طرح ضروری است.